Polecane książki

“Kintsugi. Sztuka sklejania życia” Celine Santini

Witajcie kochani,

przedstawiam Wam książkę, która bardzo mnie zaskoczyła. Nigdy wcześniej nie słyszałam nawet takie pojęcia, jak Kintsugi! A Wy? Dzięki temu, że na pewnym etapie poznałam świetnych ludzi, takie pojęcia i dobre książki zagościły w mojej domowej biblioteczce.

“Błogosławione niech będą pęknięcia, gdyż przepuszczają światło” Michel Audiard

Termin Kintsugi pochodzi od japońskiego kin (złoto) i tsugi (połączenie), co dosłownie oznacza “złoty łącznik”. Sztuka kintsugi to naprawianie złotem. To jest długi proces, który wymaga niezwykłej precyzji. Podzielony jest na wiele etapów, które rozciągają się na całe tygodnie, a nawet miesiące. Zbiera się fragmenty rozbitego przedmiotu, oczyszcza je i skleja naturalną laką z sumaka lakowego. Kiedy laka wyschnie i zostanie wygładzona, spoiny są akcentowane kolejnymi warstwami, a na końcu złotym proszkiem lub innym sproszkowanym metalem. Następnie rysy są polerowane. Otrzymujemy naprawiony przedmiot, który wygląda niezwykle i pięknie.

Książka zachęca do odkrycia i zgłębienia sztuki kintsugi we wszystkich jej aspektach. Jest to technika wynaleziona w Japonii w XV wieku, dzięki której można naprawić uszkodzone przedmioty. Polega ona na podkreśleniu pęknięć złotem. Nie chodzi o maskowanie pęknięć, które powstały. Przedmiot, który został w ten sposób odrestaurowany, staje się wytrzymalszy, piękniejszy i cenniejszy, niż przed rozbiciem.

Ta technika naprawy pękniętych przedmiotów, jest metaforą, która stała się wątkiem przewodnim tej książki. Pokazuje ona jak możemy sobie pomóc w procesie zdrowienia, zarówno jeśli chodzi o urazy fizyczne, jak i emocjonalne.

“Wlej złoto do swojego życia i odkryj ducha kintsugi”

Książka opisuje krok po kroku naprawę potłuczonego przedmiotu. Każdy etap jest rozpisany:

  • Etap 1- rozbicie
  • Etap 2- składanie
  • Etap 3- cierpliwość
  • Etap 4- korygowanie
  • Etap 5- odsłanianie
  • Etap 6- uszlachetnianie

Każdy z etapów dzieli się też na kilka faz, które są opisane i przełożone na nasze doznania, doświadczenia, emocjonalne rozczarowania. Każda z tych faz zawiera opis odczuć, porady co możesz z tym zrobić. Na końcu każdej fazy jest miejsce, w którym możemy odpowiedzieć na zadane pytania. Możemy po skończonej lekturze kolejnej fazy czy etapu przemyśleć nasze przeżycia, odpowiedzieć na pytania, wypisać te odpowiedzi w wyznaczonym miejscu. Autorka niejako zmusza nas do tego, żeby nie odkładać niczego na później, tylko od razu, na gorąco zrobić ten pierwszy krok i zacząć uświadamiać sobie co się dzieje w naszym życiu.

Książka zmusza do myślenia, do przeanalizowania przeszłości i rozprawienia się z nią. To ma sprawić, że zgodnie z techniką Kintsugi, wszystkie pęknięcia, które w Tobie powstały zaczniesz wypełniać złotem i dzięki temu staniesz się piękniejszą wersją siebie. Dzięki działaniu tu i teraz rozprawisz się z demonami przeszłości, zaczniesz żyć na swoich zasadach, bo…

…Jesteś tego warta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *