Motywacja

“Międzynarodowy Dzień Tolerancji”

Witajcie kochani,

dziś dzień wyjątkowy, szczególnie w ostatnim czasie, kiedy tyle zła wokół i zachowań homofobicznych i antycośtam,antyktośtam.

Co to jest tolerancja? Z łacińskiego TOLERARE to znosić, wytrzymywać, oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych wierzeń, upodobań, poglądów, uczuć i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od naszych, albo zupełnie sprzeczne z tym, co my wyznajemy.

Każdy z nas codziennie spotyka się z różnymi zachowaniami osób nas otaczających. Tolerujemy bardzo wiele złych zachowań, jednocześnie nie tolerując ludzi o innym kolorze skóry. Przecież to absurd!

Jesteśmy ludźmi, każdy ma prawo żyć! Każdy ma prawo kochać kogo mu się podoba! Każdy ma prawo wyznawać co mu się podoba, wyglądać jak mu się podoba. Dopóki nie krzywdzi innych osób fizycznie, psychicznie, duchowo, emocjonalnie, może robić co mu się podoba.

Dlaczego osoby LGBT czują się zagrożone? Dlaczego osoby o innym kolorze skóry są pokazywane palcami na ulicy, zaczepiane? Dlaczego nie tolerujemy osób o innym wyznaniu? Czy Żyd jest gorszy od Polaka? Czy Polak jest gorszy od Niemca?

Dlaczego tolerujemy bicie kobiet? Bo zasłużyły? Bo taka jest tradycja? Dlaczego w tak wielu miejscach w Polsce i na świecie nie reagowało się przez lata na molestowanie i wykorzystywanie seksualne dzieci przez księży? Dlaczego mogli sobie przez lata na tak dużo pozwalać? Dlaczego do dziś niektórzy ich tłumaczą?

Wielu z nas twierdzi- tak, jestem tolerancyjny. Jak jest naprawdę okazuje się dopiero wtedy, gdy sytuacja zaczyna nas bezpośrednio dotykać. Co byś zrobił, gdyby Twoje dziecko przyszło i powiedziało, że jest homoseksualne? Wyrzuciłbyś z domu? A może postarasz się zrozumieć, porozmawiać, przytulić i dać wsparcie?

Co robisz, gdy słyszysz krzyki i płacz dzieci i kobiety w domu obok? Zareagujesz? Czy udasz, że nie słyszysz?

Jak reagujesz na osobę niepełnosprawną? Udajesz, że nie widzisz? Co mówisz swojemu dziecku? Jak tłumaczysz taką inność?

Pamiętaj, ważny powinien być szacunek, uznanie różnorodności, akceptacja, wsparcie. Chcę wierzyć, że dla większości z nas jest to ważne i zawsze będzie. A może niech tęczowa flaga stanie się symbolem całego społeczeństwa, bo przecież WSZYSCY JESTEŚMY INNI, RÓŻNIMY SIĘ OD SIEBIE! Każdy z nas jest kolorowym ptakiem. Każdy z nas ma swój własny, inny od wszystkich styl.

Przy okazji mamy dziś dzień uśmiechu! Przypadek? Nie sądzę! Jakie to ważne uśmiechać się do siebie nawzajem!

Czy wiesz, że tolerować kogoś, kto jest od nas różny to nie znaczy, że mamy go lubić czy kochać! Tolerancja jest wtedy, kiedy nie rzucasz się z pięściami na kogoś, tylko dlatego, że ci nie odpowiada.

Chciałabym, żebyśmy byli jak małe dzieci, które nie rodzą się z negatywnym nastawieniem do kogokolwiek, nie zauważają różnic, są jak pusta kartka, którą my dorośli, rodzice, opiekunowie zapisujemy. To my jesteśmy odpowiedzialni, kim będą nasze dzieci.

Niestety w obecnych czasach pogarda, brak szacunku i tolerancji w stosunku do innych osób przeradza się w agresję. Doświadczamy tego bardzo wyraźnie i coraz częściej. Nie możemy dopuścić do tego, żeby pogarda do drugiego człowieka zwyciężyła.

Życzę nam wszystkim, abyśmy potrafili ze sobą rozmawiać, żebyśmy uczyli nasze dzieci, że możemy się pięknie różnić. Życzę, żeby nikt się nie bał mieszkać w tym kraju.

SZANUJMY SIĘ NAWZAJEM!

BĄDŹMY DLA SIEBIE MILI!

NIE KRZYWDŹMY SIĘ!

Dajmy piękne świadectwo tolerancji już dziś, bo…

…JESTEŚMY TEGO WARCI 🙂

p.s. Zdjęcie z profilu @littletownshoes

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *