Polecane książki

Twarze polskiego biznesu. Rozmowy “na kawie” Joanna Rubin

Witajcie kochani,

Autorka Joanna Rubin zaprosiła do rozmowy przy kawie kilka znanych osób, działających w polskim biznesie, m.in. Dr Irenę Eris, Joannę Klimas, Dorotę Mokrysz, Solangę Olszewską, Piotra Voelkela, Wojciecha Kruka, Rafała Brzoskę, prof. Andrzeja Blikle, Michała Czekalskiego i Łukasza Olek.

Każda z tych osób to zupełnie inna historia życia, zupełnie inna historia biznesowa i droga, którą każda z nich przeszła. Książka to zbiór rozmów, w których dowiadujemy się jak potoczyło się życie ludzi, którzy mieli marzenia, rodziny, żyli często w trudnych czasach minionej epoki, gdzie rozwinięcie skrzydeł, własnego biznesu i spełnianie pasji nie było możliwe lub było bardzo utrudnione. Chociaż z drugiej strony na rynku nic nie było i to był świetny czas dla ludzi z pomysłem, dla ludzi, którzy mieli coś do zaoferowania. To był świetny czas dla ludzi odważnych.

Na końcu książki, wszystko spięła klamrą moja ulubiona pani psycholog dr Joanna Heidtman.

Książka jest bardzo ciekawa. Można dowiedzieć się wielu rzeczy. Dostaje się wiatr w żagle. Można dostrzec, że Ci, którzy w tej chwili mają swoje biznesy i spełnili marzenia, kiedyś byli takimi samymi ludźmi, jak my. Co według mnie ich charakteryzuje przede wszystkim? To ogromna odwaga. Musieli być odważni, żeby zrezygnować z dotychczasowego wygodnego życia, wyjść z tej słynnej “strefy komfortu” i rozpocząć nowe życie.

Można również wysunąć wnioski, że bardzo ważne, jak nie najważniejsze jest to, jakie mamy dzieciństwo, w jakim domu się wychowywaliśmy. Każdy z nich miał szczęśliwe dzieciństwo, z wyrozumiałymi rodzicami, którzy dawali dużą swobodę swoim dzieciom. To bardzo ważne jak kształtował ich dom rodzinny, bo to zaprocentowało w przyszłości. To daje do myślenia. Człowiek spogląda na swoje życie i myśli jak było, jak być mogło. Teraz wiem, że wiele rzeczy mogłam zrobić inaczej, ale staram się do tego nie wracać. Jestem tu i teraz, i tylko teraz mogę tworzyć swoją rzeczywistość, według moich reguł.

Rozumiejąc jakie dzieciństwo ma wpływ na całe nasze dalsze życie, wiem jak postępować z moimi dziećmi. Coraz bardziej uczę się doradzać, a nie nakazywać. Zrozumiałam, że naszym dzieciom potrzebne jest przede wszystkim wsparcie w decyzjach. Każdy rodzic chciałby, żeby dziecko nie cierpiało i nie musiało przechodzić przez te same problemy, które my mieliśmy, ale widocznie tak już jest, że najlepiej człowiek się uczy na swoich błędach. Dajmy naszym dzieciom żyć, jak chcą.

W książce poczytacie o wspaniałych osobowościach, ale ja mam faworytkę- Dr Irenę Eris. Już kiedyś widziałam wywiad w telewizji z Panią Ireną i już wtedy bardzo spodobało mi się to, co mówiła. Książka ta pokazuje, że Pani Irena Eris jest odważną, przedsiębiorczą kobietą, wiedzącą czego chce, ale też bardzo wymagającą. Uwielbiam takich ludzi. Uwielbiam z takimi pracować. Kiedy wiem, że wymagania są na wysokim poziomie staram się zrobić wszystko, żeby ten poziom osiągnąć. To mnie bardzo motywuje. Pani Irena Eris to bardzo inspirująca postać.

Książka nie jest gotowym przepisem na sukces. Nie ma tam gotowych instrukcji pod tytułem “co zrobić, żeby nic nie robić a zarobić”. Każdy z rozmówców musiał bardzo ciężko pracować, przy tym też dużo poświecić.

Bardzo podoba mi się dedykacja na początku książki:

“Dla tych, którzy siedzą na kamieniu już któryś dzień i zastanawiają się: Jak ja właściwie chcę, aby to moje życie wyglądało?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *