Motywacja,  Polecane książki

“Więcej nadziei, o raku, stresie i nowych szansach” Jadwiga Jośko-Ochojska, Andrzej Ochojski, Joanna Sell

Moim zdaniem książka warta uwagi.
“Więcej nadziei, o raku, stresie i nowych szansach” Jadwiga Josko-Ochojska, Andrzej Ochojski, Joanna Sell to książka, którą kupiłam dzięki rekomendacji @agnieszkacegielska 🙏

Agnieszka Cegielska nagrała również rozmowę z panią profesor na swoim kanale na Youtube

Zapraszam na kanał Agnieszki -> https://youtu.be/35CtZ_Rabm0

W moim domu temat raka jest na porządku dziennym. Od kilku lat mierzymy się z różnymi jego odmianami. Stąd też moje zainteresowanie tym co możemy zrobić, żeby pomóc choremu. W książce dużo miejsca poświęcone jest właśnie na to jak chory może też sam sobie pomóc, ale też jak rodzina, najbliżsi powinni rozmawiać z chorym, jak wspierać, co robić. Przede wszystkim też jak rodzina ma się zachować, bo “kiedy członek rodziny zachoruje, choruje cała rodzina”, i to jest fakt.

Często jest tak, że osoba chora zaczyna być zła na wszystkich i wszystko, zmienia się, staje się rozgoryczona, nie dogaduje się z bliskimi, zaczyna się inaczej zachowywać. Rodzina nie wie o co chodzi, ale też nie dopytuje i wtedy zaczyna się w domu dziać źle. Pamiętajmy, że dopóki nie porozmawiamy, nie zapytamy, nie zaczniemy się komunikować, nie będziemy wiedzieć co ta osoba czuje, co myśli, czego chce, czego jej brakuje, co sprawiłoby jej radość. I tu kolejny raz pojawia się komunikacja jako podstawa. Pamiętajmy, że tylko rozmowa może nam wiele wyjaśnić i pokazać co się dzieje.

Pani Jadwiga przekonuje, że rak to nie wyrok, że można zmienić myślenie i to pomaga w procesie leczenia. To pomogło również autorce przetrwać czas choroby, ale też spowodowało, że zaczęła czuć się lepiej. To pokazuje jak wielką siłę ma nasze myślenie, jak podejście do danej sytuacji, nawet najtrudniejszej może wpłynąć na zdrowienie.

Głównym tematem książki jest rak i wpływ stresu na rozwój nowotworu w organizmie. Każdy z nas wie jak szkodliwy jest stres, jednak chyba nie zdajemy sobie sprawę jak bardzo! W książce jest to bardzo dokładnie wyjaśnione.

Co najważniejsze, książka napisana przez Panią profesor, która sama była chora na raka, więc wie o czym pisze ☝️
To nie są kolejne wywody pani doktor, która zna temat tylko z badań!

Jest tu mowa o tym jak porozumiewać się z chorym. Lekarze nie zdają sobie sprawy jakie to jest ważne. Pani profesor zrozumiała to dopiero kiedy zaczęła rozmawiać z chorymi na korytarzach szpitalnych, sama będąc pacjentką 🫤 Sama jestem często na korytarzach oddziałów szpitali onkologicznych, na oddziałach hematologicznych i widzę tych smutnych, chorych ludzi, którzy wychodzą z gabinetów lekarzy bez nadziei na lepsze jutro, bez nadziei na wyzdrowienie.

Są lekarze, którzy starają się zrozumieć sytuację pacjenta, do każdego podchodzą z empatią i robią wszystko, żeby pomóc, żeby się zaopiekować, otoczyć troską. Są też tacy, którzy mówią, że zostało pacjentowi tyle a tyle i mają uporządkować swoje życie, bo wiele już im nie zostało. Dlaczego tak robią? Dlaczego odbierają nadzieję, resztkę nadziei ludziom, którzy chcą żyć, którzy łapią się każdego rozwiązania, każdej okazji do tego, żeby spróbować wyjść z choroby?

Trudno mi stwierdzić co taki lekarz ma w głowie, co nim kieruje. Czy lekarz powinien jeszcze pracować kiedy empatia poszła już w zapomnienie? Czy lekarz, który odbiera nadzieję człowiekowi może jeszcze “ratować życie”? Każdy pracownik służby zdrowia powinien przechodzić co jakiś czas szkolenia, na których trener czy coach pokazałby im jak ich słowa mogą wpłynąć na zdrowienie pacjentów.

Autorka w książce pokazuje w ciekawy sposób jak ona radziła sobie w chorobie, co jej pomogło zmienić myślenie, podejście do choroby i zdrowienie. Coś co mnie bardzo zainteresowało to model RAZ, czyli R jak radzenie sobie ze stresem, A jak aktywność fizyczna, Z jak zdrowe odżywianie 👍
W tym wszystkim jest medytacja, wizualizacja, uważność, aromaterapia, muzykoterapia, czyli to co kocham i co daje mi wytchnienie 🫶

Serdecznie polecam książkę i to nie tylko tym, którzy borykają się z rakiem, ale każdemu kto ma dużo stresu w życiu ☝️
To będzie jak zimny prysznic, który was z pewnością otrzeźwi 👍

Wszystkiego dobrego 🥀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *