Motywacja

Joga. Mój sposób na równowagę.

Witajcie kochani,

pewnie każdy z Was wie co to jest joga. Każdy słyszał o tych ćwiczeniach. Co niektórzy pewnie są przekonani, że joga to religia. I z takimi opiniami się spotkałam. Są ludzie, którzy twierdzą, że nie będą ćwiczyć jogi, ponieważ to nie jest zgodne z ich religią. My katolicy nie powinniśmy uprawiać jogi, bo to grzech. Ludzie myślą też, że joga to powolne ruchy, które nic nie dają, bo przecież jak ćwiczyć to tak, żeby się spocić i czuć wszystkie mięśnie! Spokojnie, odmian jogi jest wiele, są te spokojniejsze asany, ale są też takie, które są bardzo wymagające. Ja na początku też myślałam, że joga jest nudna i nawet gdyby takie zajęcia z jogi były dostępne w ofercie fitness klubu to po prostu bym się nie zapisała, wolałam ćwiczenia z obciążeniami, ewentualnie pilates, ale też krótko.

Słyszałam też wiele bardzo dobrych opinii o jodze. Słyszałam, że joga poprawia kondycję, że człowiek czuje się lepiej, a ciało staje się sprężyste. Ciało się rozciąga. Ponoć joga sprawia, że się wyciszamy. Poszczególne ćwiczenia w jodze nazywają się asanami. Każda asana ma swoją nazwę, na początku wydaje się to śmieszne, bo mamy krowę, kota z głową w górze i w dole, drzewa i inne tego typu nazwy. Zazwyczaj w filmach jogini są przerysowani, są odludkami, żyjącymi w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, żywiącymi się energią z kosmosu, medytującymi i siedzącymi w pozycji kwiatu lotosu. Ach te stereotypy!

Jeszcze niedawno śmiałabym się pewnie z tego wszystkiego, ale nie dziś. Nie teraz, kiedy sama poznałam jogę, spróbowałam pod okiem profesjonalnej nauczycielki. Teraz bardzo często zakładam strój, wyciągam matę. Odpalam wtedy Youtube, kanał Gosi Mostowskiej i ćwiczę. Gosia nagrała bardzo dużo różnych programów z jogą na różne dolegliwości, na kręgosłup, do ćwiczenia rano, na dobry sen. Oprócz tego są też do wyboru medytacje, które też uwielbiam, ale o tym opowiem Wam w innym poście. Gosia jest niezwykle ciepłą osobą, z delikatnym, subtelnym, bardzo uspokajającym głosem. Lubię Jej słuchać, patrzeć jak ma pięknie wyrzeźbione ciało, jak rozciągnięte. Ćwiczenia z Gosią to czysta przyjemność. Oddycham wtedy kiedy trzeba, napinam to co trzeba, wykonuję asany odpowiednio, bo Gosia wszystko tłumaczy z niezwykłą cierpliwością.

Joga to system ćwiczeń, który ma połączyć ciało, umysł i duszę. I tak się dzieje. Podczas ćwiczeń człowiek jest niezmiernie skupiony i skoncentrowany. Wszystkie asany wykonywane są z niezwykłą uwagą. Muszę się Wam przyznać, że kiedyś kupiłam płytę z muzyką do Hatha Yogi i kiedy miałam gorszy dzień, było mi źle, czułam jakiś ciężar, miałam stresy w pracy czy dopadała mnie ciemna strona mocy, wtedy włączałam tą płytę i wystarczyło jej posłuchać, żeby wszystko minęło! Niesamowita muzyka, spokojna, odprężająca, która powodowała, że zamykałam oczy, myśli uciekały nie wiadomo gdzie. Byłam tylko ja i muzyka. Cudowne uczucie.

Ja bardzo polecam tą formę aktywności, chociaż rozumiem, że ktoś może mieć inne preferencje, bo jak już wspominałam też kiedyś miałam inne. Wierzę, że każdy może znaleźć coś dla siebie w praktyce jogi. Z pewnością można uzyskać piękne ciało, bardzo sprawne, ale też pozbyć się stresu, osiągnąć spokój umysłu. Można ją potraktować jako formę rozwoju duchowego. Widząc ludzi, którzy ćwiczą od lat jogę, można odnieść wrażenie, że nie będziemy nigdy w stanie zrobić tego ze swoim ciałem, co oni wyprawiają.

Odkąd zaczęłam praktykować jogę jestem spokojniejsza, mam więcej energii, moje ciało jest sprawniejsze i bardziej sprężyste. Kiedy od rana poćwiczę, wszystko porozciągam, skupię uwagę na odpowiednim wykonaniu ćwiczeń, na równowadze, na tym, co robię- czuję, że żyję. To niesamowite! Ja teraz nie wyobrażam sobie, że mogłabym tych ćwiczeń już nie wykonywać. To dla mnie relaks, odprężenie i czas, który mogę spędzić ze sobą, zagłębiając się w siebie. Myślę, że każda osoba z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi powinna zacząć praktykować jogę, bo…

…JEST TEGO WARTA 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *